Kościoły Jeleniej Góry

Posted on 18 marca 2017

Jelenia Góra to prawdziwa perła Dolnego Śląska. Całe miasto jest pokryte gęstą siecią zabytków, a miejscowa baza noclegowa co roku przyjmuje tysiące turystów, spragnionych zarówno zobaczenia czegoś nowego, jak i podróżowania po okolicach, które słyną z pięknej, nienaruszonej poważnie przez człowieka przyrody. Większość zabytków ma swoje początki w czasach, gdy była ona miejscem krzyżowania się żywiołów polskiego, niemieckiego i czesko-morawskiego. Każdy z nich zostawił swój ślad w jej architekturze. Będzie w tym pomocne wcześniejsze zasięgnięcie minimum informacji o nich i znalezienie dłuższego noclegu – meteor-turystyka.pl.  Wszystkim miłośnikom zabytków przypominamy nasz tekst o Mielnie i jego zabytkach – narnia.org.pl.

Wpływy różnych styli w architekturze można znaleźć w kościele św. Erazma i Pankracego. To najstarszy kościół w Jeleniej Górze. Nie wiadomo, kiedy go zbudowano, ale po raz pierwszy pojawia się w źródłach już na początku XIV w., kiedy jest mowa o pożarze, który poważnie uszkodził budowle i przybudówki. W czasach renesansu był dwukrotnie poważnie przebudowany. Z epoki gotyku pozostały w nim sklepienia krzyżowo-żebrowe, podtrzymujące dach, oraz empory. Barokowe jest przede wszystkim wyposażenie, a więc wszystkie ołtarze, stalle, ambona, konfesjonały czy chór. Z okresu barokowego pochodzą również liczne płyty nagrobne, wmurowane według zwyczaju w zewnętrzny mur kościoła. W ten sposób mogli się upamiętnić tylko jego wybitni ofiarodawcy albo najbogatsi mieszkańcy okolic. Kościół od frontu posiada wysoką wieżę i jest nieco podobny do świątyni św. Andrzeja w Krakowie – google.pl/maps/ . Za jego głównym ołtarzem zaprojektowano rząd wysokich okien, regularnych dekoracji i motywów, które sprawiają wrażenie ogromu, w porównaniu z niewielkim ołtarzem.

Stojąc przy wejściu do zakrystii kościoła, można przyjrzeć się pomnikowi św. Jana Nepomucena. Stoi on tam od XIX w., a wiąże się z nim ciekawa historia. Odnaleziono go wówczas w rzece Bóbr, płynącej przez miasto, i okazało się, że kilkadziesiąt lat wcześniej został tam wrzucony po przeniesieniu z miejsca, gdzie pierwotnie stał, czyli z mostu. Po wyłowieniu pomnik przeszedł renowację. Jan Nepomucen to popularny święty w tych okolicach, patron wszystkich zawodów, związanych z wodą, a także wędrowców i zaginionych. W Jeleniej Górze jest również cerkiew oraz zbór ewangelicki. To powoduje, że zwiedzając ją, można poznać „w pigułce” historię kilku różnych kultur.

Bez kategorii


 1. nuda00 pisze:

  Jakoś nie interesują mnie kościoły do zwiedzania!

 2. Dana H. pisze:

  to poszukaj jakichś innych rozrywek, w takim mieście jak Jelenia G. coś powinno się znaleźć

 3. damian5858 pisze:

  pospaceruj po Jeleniej Górze i z pewnością spotkasz na swojej drodze coś, co cię zainteresuje muzeum albo jakiś koncert czy występ artystyczny

 4. kubica pisze:

  @nuda09 to może wybierz się na wycieczkę do Karkonoskiego Parku Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>