O Nałęczowie na dobry początek

Posted on 2 stycznia 2017

Kilka informacji na start o Nałęczowie? W sumie potrzebne i niepotrzebne. Kiedy zjeżdżamy w strefę miejską i się w nią zapuszczamy, to praktycznie każda atrakcja płynnie przechodzi w drugą, dlatego przewodnik nie jest potrzebny. Jednak sama wiedza, gdzie jest baza noclegowa [w internecie pod hasłem noclegi Nałęczów] i kilka ciekawych miejsc nie jest chyba satysfakcjonująca zwłaszcza dla bardziej ambitnych osób, dlatego też warto zgłębić wiedzę na temat samego regionu.

Nałęczów położony jest na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i znajduje się na liście zabytków Lubelszczyzny. Analizując same noclegi w Nałęczowie, jest tu kilka hoteli i pensjonatów uznanych lub mogących być uznane za zabytki, małe kamieniczki. Sam teren Nałęczowa wraz z naturalnymi walorami uznany jest za jeden z najcenniejszych zespołów architektonicznych i krajobrazowych.

Jedną z największych i najbardziej popularnych atrakcji miasteczka jest Park Zdrojowy, który został stworzony w XVIII wieku, powstały pierwsze sanatoria, których tereny wzbogacone były cennymi drzewostanami oraz tym, co jest w tym mieście najważniejsze i niemalże święte: mowa o Pałacu Małachowskich. A niedaleko pałacu znajduje się oficyna pałacowa, czyli dwór Gałęzowskich pochodzący z XVII wieku. Kiedy opuścimy to miejsce, to warto zobaczyć aleje zabytkowych willi, które znajdują się przy ulicy Lipowej i Armatniej Góry. Są to mury, które pamiętają obecność, a nawet były świadkami powstawania wielkich dzieł artystów, takich jak choćby Nałkowska, Sienkiewicz czy Żeromski.

Mniejszą lecz intrygującą atrakcją jest Kolej Dojazdowa. Jednym z ciekawszych zabytkowych obiektów Nałęczowa jest parafialny kościół oraz trasy turystyczne i spacerowe. Mamy tu również muzea m.in. Bolesława Prusa, które znajduje się właśnie w Pałacu Małachowskich. Jest tu również Ochronka, czyli muzeum tradycji i historii Nałęczowa oraz Chata Żeromskiego. Jeżeli chodzi o zaplecze gastronomiczne, to restauracją wartą uwagi jest Patataj, rodzinna atmosfera i naprawdę miła obsługa z „zagadującym” i nawiązującym kontakt właścicielem. Spacery i przesiadywanie w Nałęczowie umilić może miejskie piwo „Nałęczowskie”. Jedno z bardziej popularnych i obecnych w każdej tutejszej knajpie i sklepie. Nie dostaniemy go w innych sklepach poza miastem, jeżeli już to sporadycznie, więc trzeba korzystać z okazji i kosztować.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>